Prečo by sme sa mali zaujímať o naše zloženie tela?
Nie je váha ako váha.
Ľudia s rovnakou výškou a váhou môžu mať rozdielne zloženie tela. Napríklad mnoho športovcov môže podľa BMI dokonca spadať do kategórie nadváhy alebo obezity, pričom majú ale vysoký podiel svalovej hmoty a len minimum tuku.
Čo je to zloženie tela?
Zloženie tela vyjadruje množstvo tuku, vody, svalov, kože a kostí v percentách. Táto hodnota vypovedá o našom zdraví a je spoľahlivejšia ako hmotnosť, ktorá nám nepovie, koľko máme tuku a svalov.
Zdravé zloženie tela vie znížiť riziko srdcových chorôb, rakoviny, cukrovky, inzulínovej rezistencie, a tým pádom vie predĺžiť našu dĺžku života. Naopak, nadmerný telesný tuk, hlavne na bruchu, je spojený s vyšším rizikom chronických ochorení, ako sú ochorenia srdca, cukrovka 2. typu a niektoré druhy rakoviny.
Celkovo je optimálne zloženie tela spojené so zdravím a vyššou kondíciou.
Zloženie tela ovplyvňuje metabolizmus. Svalové tkanivo je viac metabolicky aktívne ako tukové. To znamená, že čím viac svalov máte, tým viac kalórii spálite nielen pri pohybe ale aj pri oddychu, dokonca aj v spánku.
Čo je telesný tuk?
Telesný tuk je všetok tuk uložený v našom tele. Existujú dva typy tuku:
Subkutánny telesný tuk je uložený pod kožou. Izoluje a chráni naše telo.
Viscerálny telesný tuk obklopuje a chráni dôležité orgány, v hrudníku srdce a v bruchu obličky, žalúdok, pečeň, črevá a ďalšie orgány. Vnútrobrušný tuk sa považuje za nezdravý, pretože predstavuje zvýšený rizikový faktor pri ochoreniach ako rakovina, cukrovka, koronárne srdcové príhody a mnohé ďalšie ochorenia.
Percento tuku
Percento tuku udáva, koľko z našej celkovej hmotnosti tvorí tuk. Veľa faktorov ovplyvňuje jeho hodnotu ako vek, pohlavie, kondičná úroveň a životný štýl.
Pre Vašu predstavu tu je tabuľka, koľko % tuku je v akom veku normálne u mužov a koľko u žien (áno, aj v tom sa muži a ženy odlišujú 🙂
BMI (index telesnej hmotnosti) vs. zloženie tela
BMI je tradičný ukazovateľ zdravia, avšak nepočíta s viacerými faktormi ako zloženie tela, etnicita alebo rasa. Berie do úvahy iba výšku a hmotnosť. Napriek tomu, že je to nesprávna metóda, stále sa často používa, pretože je to metóda lacná a rýchla.
Na druhej strane, zloženie tela sa určuje oveľa ťažšie, pretože naň potrebujeme viac ako obyčajnú váhu a kalkulačku, potrebné je vyšetrenie bioimpedančnou váhou.
Zaujíma Vás, aké je Vaše zloženie tela?
V našej ambulancii vyšetrujeme zloženie tela bioimpedančnou váhou Tanita.
Na vyšetrenie sa môžete objednať v ambulancii osobne alebo telefonicky, prípadne mailom na jana.bendova@hotmail.com
Vyšetrenie s analýzou aj vysvetlením výsledkov trvá asi 20-30 minút a stojí 20,- Eur.
2 Comments
Join the discussion and tell us your opinion.
[…] Prečo by sme sa mali zaujímať o naše zloženie tela? 23. augusta 2023 […]
2 ľudia s rovnakou hmotnosťou môžu mať odlišné zloženie tela – jeden môže byť svalnatý a mať ,minuimum vnútroburšného tuku a ten druhý málo svalov a priveľa tuku, najmä toho nebezpečného vnútrobrušného. Prístup ku každému z nich bude ušitý na mieru podľa zloženia tela – u toho druhého určite zameraný na zníženie podielu tuku a vybudovanie svalovej hmoty, najmä z dôvodu zníženia zdravotných rizík vyplývajúcich z takéhoto nepriaznivého zloženia tela.
MUDr. Jana Bendová