Nadmerné potenie a jeho príčiny

Toto nie je normálne…

Povedal môj muž, keď som si v noci prezliekala spotené pyžamo.
Nie, nebola horúca letná noc a ja som nebola príliš naobliekaná.
Ako lekárka som tušila, že toto nebude ok, ale zatvárala som pre problémom oči.
No keď sa k nočnému poteniu pridala aj celková slabosť a navyše som si nahmatala zväčšenú uzlinu na krku, vedela som, že je zle a k lekárovi musím.

Kedy je potenie normálne a kedy nie?

Potíme sa všetci.
Potenie v horúcom počasí alebo pri tréningu je úplne normálne.
No určiť hranicu, kedy je potenie ešte normálne a čo už je “za čiarou” nie je také ľahké, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Potenie sa v horúcom prostredí je normálne

Prečo sa potíme?

Potenie je prirodzený a navyše veľmi účinný mechanizmus, ako zabrániť prehriatiu tela. Odparovaním kvapôčok potu sa totiž telo ochladzuje. Dospelý človek bežne vypotí asi 1,5 litra potu. Ľudské telo má však úžasnú schopnosť prispôsobiť sa a v extrémnych horúčavách je schopné vypotiť aj 20-krát viac. Napríklad počas Bedwater ultramaratónu v Údolí smrti bežci vypotia v extrémne horúcom počasí aj 3-4 litre potu za hodinu :O

Pot obsahuje 99% vody a 1% minerálov, najmä soli, preto je slaný. Zaujímavosťou je, že pot bežne hneď po vypotení nezapácha. Zapáchať začne až vtedy, keď sa do neho “pustia” baktérie, ktoré sa na koži bežne nachádzajú a začnú ho metabolizovať.

Asi 1% ľudí trpí na geneticky podmienené nadmerné potenie, tzv. hyperhidrózu. Toto “hyperpotenie” sa môže vyskytovať už v detstve alebo v puberte a je obvykle neznámej príčiny. Ľudia s hyperhidrózou vypotia aj 5-krát viac potu. Nepotia sa na celom tele, ale zvyčajne len na niektorých miestach, napr. v podpazuší, dlaniach, chodidlách a na čele. Títo ľudia sa potia aj keď sú v klimatizovanej miestnosti v kľude, napríklad pri sledovaní televízie. Dokonca niektorí s extrémnym potením sa dokážu spotiť aj vo vode v bazéne :O

Ako sa hyperhidróza prejavuje?

  • vlhké dlane – človek si pred podaním ruky musí utrieť dlaň
  • spotené nohy – ponožky aj obuv sú potom po celom dni nasiaknuté potom
  • mokré fľaky pod pazuchami – potenie je viditeľné na oblečení, vyžaduje výmenu oblečenia niekoľkokrát denne

Tento typ potenia je určite veľmi nepríjemný, ale na druhej strane nejde o žiadne vážne ochorenie. Viem, že tých postihnutých jedincov som touto vetou neupokojila, pretože ich nadmerné potenie je obťažujúce nielen pre nich, ale aj pre ich okolie a spôsobuje im psychickú a emočnú traumu a znižuje kvalitu života, ale faktom je, že na hyperhidrózu sa nezomiera.


Nadmerné potenie môžu vyvolať aj silné emócie, ako hnev, strach, úzkosť, alebo stres. Je dokázané, že viac sa potia muži a ľudia s kilami navyše.
Máš arachnofóbiu? teda panický strach z pavúkov? Potom sa dokážeš spotiť už len pri predstave, že sa k tebe nejaký pavúk blíži.

Zvýšené potenie môžu spôsobovať aj niektoré lieky (niektoré antidepresíva, antipsychotiká), kofeín, alkohol a tiež drogy (kokaín, amfetamín). Pri závislosti na benzodiazepínoch, alkohole alebo na drogách je nadmerné potenie častokrát súčasťou abstinenčného syndrómu.

Následkom hormonálnych zmien si nadmerné potenie spojené s návalmi „užijú“ aj ženy v menopauze.

Nadmerné potenie v pazuchách je problémom

Kedy je už potenie problémom?

Potenie nemusí byť len banálnym problémom.
Nadmerné potenie môže signalizovať aj niektoré ochorenia, napríklad pri horúčke nad 38 st.C je normálne, že sa spotíme.

POZOR, náhle bolesti na hrudníku spojené so spotením sa môžu znamenať srdcový infarkt.

Chorobné potenie však môže poukazovať aj na tieto ochorenia:

  • zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza),
  • tuberkulóza (nočné potenie)
  • HIV/AIDS,
  • infekčné ochorenia
  • hypoglykémia pri cukrovke
  • obezita (potenie najmä cez deň a pri fyzickej aktivite)
  • lymfóm (typické je nočné potenie)
  • endokarditída
  • feochromocytóm (návaly tepla a potenia)
  • Parkinsonova choroba
  • úzkostná porucha

Vážnym signálom je aj nočné potenie, kedy sa postihnutý v noci spotí tak, že si až musí prezliecť pyžamo.

Kedy treba navštíviť lekára?

Ak teda nepatríte medzi tých, čo sa nadmerne potia od mladosti a spozorujete okrem potenia aj iné príznaky, napríklad:
celkovú slabosť,
chudnutie,
zvýšenú teplotu,
kašeľ
zväčšené uzliny kdekoľvek na tele
navštívte radšej svojho všeobecného lekára, ktorý navrhne ďalšie vyšetrenia na zistenie príčiny. V prvom rade je totiž potrebné prísť na príčinu nadmerného potenia, až potom prichádza na rad liečba.

Nebolo to normálne…

Po troch prepotených nociach som sa teda vybrala k lekárovi a začal sa kolotoč vyšetrení – odber krvi, moču, výtery, RTG hrudníka, ultrazvuk uzlín, CT hrudníka a brucha, infektologické a hematologické vyšetrenie… Príčina mojich ťažkostí však zostávala nejasná.

Ako lekárka som vedela, že pri kombinácii nočného potenia a zväčšených uzlín je rakovina lymfatických uzlín (lymfóm) najpravdepodobnejšia diagnóza… Mala som vtedy takmer 40 rokov a 2 malé deti. Veru som si s úzkosťou na prsiach poriadne poplakala do vankúša pri pomyslení, že možno zomriem…

Nedalo sa nič robiť, nakoniec som musela na operáciu, kde mi jednu z krčných uzlín vybrali a poslali na podrobné histologické vyšetrenie.

Čakanie na diagnózu

To čakanie na diagnózu bolo najstrašnejšie obdobie. Histológia z uzliny nakoniec tú najvážnejšiu diagnóza nepotvrdila :-)))))) Len jednu extrémne zriedkavú, avšak nie nebezpečná chorobu s názvom Kikuchiho choroba. Ak ste ešte o nej nepočuli, ani sa nečudujem. Dovtedy som o nej nepočula ani ja. Táto choroba postihuje len jedného človeka z milióna a najčastejšie mladých Japoncov 😀

To najlepšie na tomto príbehu je, že táto choroba zmizne aj sama, bez akejkoľvek liečby. Uuuf, vydýchla som si. Po tejto skúsenosti bol zrazu každý deň krajší, deň slnečnejší a obloha modrejšia.
Jednoducho som si dokázala viac užívať každodenné drobné radosti – že sa na mňa usmiala moja dcérka, alebo že mi rozkvitli kvety v záhrade.

Pre lekára nie je nič lepšie, ako ochorieť a na vlastnej koži vyskúšať, ako sa cítia pacienti. Som presvedčená o tom, že mi táto osobná skúsenosť pomohla byť lepšou lekárkou – chápavejšou a empatickejšou…

Ak sa ti článok páčil, nezabudni dať like. 👍

Ak si myslíš, že by tento článok vedel pomôcť niekomu z tvojích priateľov, neváhaj a zdieľaj 🙂

5 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

mivoreply
20. septembra 2021 at 14:01

Nadmerné potenie je problém, ktorý ma neskutočne štve. Hlavne to, že medicína nevie vôbec pomôcť. Nevie vôbec nič! Všade iba kecy a zbytočné vyšetrenia a experimenty. Mám obdobia keď strašne zúrim, lebo potenie sa nedá zastaviť a človek je v tej najnevhodnejšej chvíli vystavený jak prasa na zakáľačku.

ewareply
1. júna 2021 at 20:02

tiež som ten botox zvažovala, ale tak ten pot musí niekam von … teraz mi ozaj šikovne pomáha cityzen triko – nemám mapy pod pazuchami

Dianareply
22. mája 2021 at 11:21

Ahojte. Tiež mam velke problemy s potenim a niekedy už neviem čo mam robit, nič mi nepomaha, stále mam mokre trička a košele. Viete mi niečo poradit?

Martinreply
29. decembra 2020 at 17:51

díky za článok i koment. electro antiperspirant som si kúpil pod stromček, ale nevydržal som do 24.12. a tak som ho začal používať už 18.12. keď mi prišiel (doprava trvala 1 deň, nič nezvyklé ale poteší) teraz je to 10 dní od prvej terapie a ja už mám ruky i nohy suché! Je to fantázia, díky za doporučenie! Všetko naj do nového roka 2021!

Anonymreply
20. októbra 2020 at 16:50

Popravde botoks som skúšal už strašne dávno a trochu chápem prečo do toho niektorí ľudia idú. Však nevadí že je to drahý toxín, ktorý trvá telu vylúčiť tak dva mesiace (a potom sa začneš potiť znovu), hlavne že funguje. To oveľa lepšie výsledky mám s týmto http://www.electroantiperspirant.sk/iontoforeza-a-nadmerne-potenie-noh-ruk-pod-pazuchami-hlavy povedal by som že zdravšie riešenie nie je, tak dúfam že pomôže aj vám tak ako mne!!!

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.